Design Thinking w HR – wywiad z Olgą Szyszką

Ostatnio miałam ogromną przyjemność rozmawiać z Olgą Szyszką – HR konsultantką HR, trenerką biznesu, moderatorką DT i właścicielką www.talentpower.pl. Olga była na szkoleniu Moderatorów Design Thinking, które prowadziłam we wrześniu. A że przy okazji działa w branży HR, która na maksa mnie interesuje, stwierdziłam, że zadam jej kilka pytań o metodę oraz punkty styku HR i DT!

Zainteresowanych metodą Design Thinking zapraszam też do drugiego wywiadu z Olgą, w którym poruszyłyśmy temat szkolenia moderatorów Design Thinking.

Read More

Światowe marki i ich utracone szanse na przełomowe innowacje

W świecie biznesu na pewno znalazłbym niejedną historię, w której podjęcie ryzyka skończyło się fiaskiem. To prawda – inteligentne popełnianie błędów to wielka sztuka. Gdy jednak patrzę na losy takich marek jak XEROX, Bleckberry, czy Kodak mam nieodparte wrażenie, że czasem to nie podjęcie ryzyka boli najbardziej.

Read More

Strach przed porażką – 5 sposobów, aby oswoić lęk

Spotykając się na co dzień z różnymi klientami, na własnej skórze doświadczam tego, jak bardzo strach przed porażką blokuje firmy przed wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań. Brakuje odpowiedniego myślenia, które wsparłoby otwartość na prototypowanie i testowanie.

Read More

Design Thinking w Rekrutacji – case BlaBlaCar z trzech perspektyw!

Pewnie część z Was zna BlaBlaCar – jest to czołowy portal społecznościowy w branży ridesharingowej. Firma bardzo szybko rozwijała się w Polsce, co stworzyło przed zespołem wyzwanie w postaci rekrutacji dużej liczby pracowników w krótkim czasie. To, co jednak było tutaj najważniejsze to fakt, że BlaBlaCar nie chodziło jedynie o rekrutację wykwalifikowanych kandydatów…  ale osób, które cenią podobne co firma wartości. Dla DT Makers był to ważny proces, bo w ten sposób Design Thinking zyskało nową zafiksowaną na myśleniu projektowym osobę – Alę! A jak już wiecie, ta pasja przerodziła się w naszą współpracę. Wracając jednak do rekrutacji metodą Design Thinking….

Read More

Szkolenie moderatorów Design Thinking – rozmowa z Olgą Szyszką

Ostatnio miałam ogromną przyjemność rozmawiać z Olgą Szyszką – HR konsultantką, trenerką biznesu, moderatorką DT i właścicielką www.talentpower.pl. Olga przyszła także na szkolenie moderatorów Design Thinking, które prowadziłam we wrześniu. A że przy okazji działa w branży HR, która na maksa mnie interesuje, stwierdziłam, że zadam jej kilka pytań odnośnie szkolenia!

Read More
8 zasad burzy mózgów

Skuteczna burza mózgów – 8 zasad, które wspierają kreatywność

W obecnych czasach dominuje “histeria kreatywności”. Jak zauważa niemiecki socjolog Andreas Reckwitz – Nic nie determinuje naszej obecnej kultury tak bardzo, jak kreatywność. W dzisiejszych czasach każdy chce i powinien być kreatywny. To zarówno pożądanie, jak i przymus. Problem z kreatywnością jest taki, że obecna presja zniekształca jej oryginalność i ulotność. Nie istnieje jeden, uniwersalny wzorzec tej umiejętności. Każdy z nas jest twórczy – oczywiście na swój własny sposób. Istotną cechą jest tutaj wspomniana wcześniej chwilowość. Jako że kreatywność jest czymś bardzo ulotnym i zależnym od warunków, w obecnych czasach powstaje cała masa warsztatów, kursów i technik, które próbują wzbudzić twórcze myślenie. W trakcie poszukiwań esencji kreatywności, natrafiamy też w końcu na strukturę. Pytanie tylko, czy coś tak nieuchwytnego może mieć ramy? Czy nadając zasady pracy twórczej  możemy przywołać wenę i zagwarantować pomysły z kategorii WOW? 

Read More

Zostań moderatorem Design Thinking

Naszą zawodową rolę określamy najczęściej jako konsultant innowacji. Na co dzień wspieramy firmy w tworzeniu nowych produktów/usług lub ich optymalizowaniu. W kieszeni mamy całą masę praktycznych narzędzi, które umożliwiają klientowi zaoszczędzić czas, wysiłek i pieniądze, a zwiększyć liczbę pomysłów oraz zaangażowanie zespołu. Nasza praca ma na celu pomóc klientowi poprawić jego kondycję tak, aby znalazł się on w lepszej sytuacji. W rozmowach powtarzamy jednak zawsze, że nie dostarczamy gotowych rozwiązań. Takie działanie być może czasem jest skuteczne, ale na krótką metę. Zdecydowanie wolimy pomagać w opracowywaniu koncepcji, niż wykonywać ją za klienta. I nie dlatego, że jesteśmy leniwi. Po prostu takie działanie ma zdecydowanie lepsze skutki i inicjuje prawdziwą zmianę w stronę innowacji.

Oprócz pracy jako konsultanci, od ponad 5 lat prowadzimy także warsztaty i szkolenia, przekazując całą naszą wiedzę o Design Thinking. Jako pierwsi w Polsce wykorzystaliśmy również metodę w procesie rekrutacji pracowników.

Read More
Zastosowanie odkryć ekonomii behawioralnej w e-usługach - zdjecie wyrozniajace

Zastosowanie odkryć ekonomii behawioralnej w e-usługach

Ekonomią behawioralną zainteresowałem się poprzez mojego kolegę, który 2 lata temu obronił swoją pracę licencjacką z obszaru podejmowania decyzji. Ponadto opowiedział mi o książce, z której korzystał pisząc swoją pracę. Jest to książka pt. „Pułapki myślenia” autorstwa noblisty Daniela Kahnemanna. Arek, tak miał na imię kolega, postanowił wykonać na mnie eksperyment zaczerpnięty z książki.

Read More
jak szybko i tanio prototypować pomysły

Jak tanio i szybko prototypować pomysły? – 4 narzędzia

Co zrobić, gdy masz już ten genialny pomysł? W jaki sposób go zmaterializować? Wydaje Ci się, że teraz trzeba znaleźć budżet i zewnętrzną firmę, która wykona Twój produkt? Nic bardziej mylnego! Poznaj 4 sposoby na tanie i szybkie prototypowanie pomysłów.

Read More