8 zasad burzy mózgów

Skuteczna burza mózgów – 8 zasad, które wspierają kreatywność

W obecnych czasach dominuje “histeria kreatywności”. Jak zauważa niemiecki socjolog Andreas Reckwitz – Nic nie determinuje naszej obecnej kultury tak bardzo, jak kreatywność. W dzisiejszych czasach każdy chce i powinien być kreatywny. To zarówno pożądanie, jak i przymus. Problem z kreatywnością jest taki, że obecna presja zniekształca jej oryginalność i ulotność. Nie istnieje jeden, uniwersalny wzorzec tej umiejętności. Każdy z nas jest twórczy – oczywiście na swój własny sposób. Istotną cechą jest tutaj wspomniana wcześniej chwilowość. Jako że kreatywność jest czymś bardzo ulotnym i zależnym od warunków, w obecnych czasach powstaje cała masa warsztatów, kursów i technik, które próbują wzbudzić twórcze myślenie. W trakcie poszukiwań esencji kreatywności, natrafiamy też w końcu na strukturę. Pytanie tylko, czy coś tak nieuchwytnego może mieć ramy? Czy nadając zasady pracy twórczej  możemy przywołać wenę i zagwarantować pomysły z kategorii WOW? 

Read More

Zostań moderatorem Design Thinking

Naszą zawodową rolę określamy najczęściej jako konsultant innowacji. Na co dzień wspieramy firmy w tworzeniu nowych produktów/usług lub ich optymalizowaniu. W kieszeni mamy całą masę praktycznych narzędzi, które umożliwiają klientowi zaoszczędzić czas, wysiłek i pieniądze, a zwiększyć liczbę pomysłów oraz zaangażowanie zespołu. Nasza praca ma na celu pomóc klientowi poprawić jego kondycję tak, aby znalazł się on w lepszej sytuacji. W rozmowach powtarzamy jednak zawsze, że nie dostarczamy gotowych rozwiązań. Takie działanie być może czasem jest skuteczne, ale na krótką metę. Zdecydowanie wolimy pomagać w opracowywaniu koncepcji, niż wykonywać ją za klienta. I nie dlatego, że jesteśmy leniwi. Po prostu takie działanie ma zdecydowanie lepsze skutki i inicjuje prawdziwą zmianę w stronę innowacji.

Oprócz pracy jako konsultanci, od ponad 5 lat prowadzimy także warsztaty i szkolenia, przekazując całą naszą wiedzę o Design Thinking. Jako pierwsi w Polsce wykorzystaliśmy również metodę w procesie rekrutacji pracowników.

Read More
Zastosowanie odkryć ekonomii behawioralnej w e-usługach - zdjecie wyrozniajace

Zastosowanie odkryć ekonomii behawioralnej w e-usługach

Ekonomią behawioralną zainteresowałem się poprzez mojego kolegę, który 2 lata temu obronił swoją pracę licencjacką z obszaru podejmowania decyzji. Ponadto opowiedział mi o książce, z której korzystał pisząc swoją pracę. Jest to książka pt. „Pułapki myślenia” autorstwa noblisty Daniela Kahnemanna. Arek, tak miał na imię kolega, postanowił wykonać na mnie eksperyment zaczerpnięty z książki.

Read More
jak szybko i tanio prototypować pomysły

Jak tanio i szybko prototypować pomysły? – 4 narzędzia

Co zrobić, gdy masz już ten genialny pomysł? W jaki sposób go zmaterializować? Wydaje Ci się, że teraz trzeba znaleźć budżet i zewnętrzną firmę, która wykona Twój produkt? Nic bardziej mylnego! Poznaj 4 sposoby na tanie i szybkie prototypowanie pomysłów.

Read More
design thinking w liczbach

Design Thinking w liczbach

Jako ludzie biznesu uwielbiamy liczby, statystyki i wskaźniki. Niezwykle zmotywowało mnie to do poszukania raportów, badań na temat tego, jak firmy rzeczywiście wykorzystują Design Thinking. Zobacz co udało mi się znaleźć.

Read More
dlaczego warto poznać klienta f2f

Dlaczego warto spotkać swojego klienta twarzą w twarz?

Rozmawiam z dyrektorem dużej firmy ubezpieczeniowej: „Kiedy dyskutujemy o nowych produktach, które chcielibyśmy wprowadzić na rynek, zdajemy sobie często sprawę z tego, że nie ma wśród nas ludzi o profilu podobnym do naszych klientów. Jesteśmy grupą dyrektorów w tym samym wieku, z podobnymi zarobkami i sytuacją rodzinną. Nie mamy okazji porozmawiać o naszych pomysłach z kimś znacząco młodszym lub starszym, czy takim, który ma zupełnie inną sytuację zawodową czy inne priorytety życiowe. To wszystko sprawia, że trudno nam jest zrozumieć różne perspektywy naszych klientów. Brzmi znajomo?

Read More
jak odkryć i lepiej zrozumiec potrzeby klientów

3 skuteczne sposoby, by odkryć i lepiej zrozumieć potrzeby klientów

Firma chcąc lepiej poznać swoich klientów wcale nie musi zamawiać drogich badań marketingowych lub przeprowadzać tysięcy telefonicznych ankiet. W tym artykule przedstawiam 3 skuteczne metody, które może wykorzystać każdy pracownik, manager lub nawet dyrektor, by odkryć i zrozumieć potrzeby swoich klientów.

Read More
podstawy design thinking

Sprawdzona metoda tworzenia innowacji – podstawy Design Thinking

Każdego dnia coraz więcej firm poszukuje sposobów, by tworzyć innowacyjne produkty i usługi. Wewnątrz organizacji pojawia się wiele pomysłów, w które są inwestowane ogromne pieniądze. Tylko mały procent z nich kończy się sukcesem. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z czynników jest brak odpowiednich metod do tworzenia i wdrażania innowacji.

Jedną ze skutecznych metod jest Design Thinking. Dowiedz się na czym polega i gdzie możesz ją wykorzystać.

Read More