Jak tanio i szybko prototypować pomysły? – 4 narzędzia

Co zrobić, gdy masz już ten genialny pomysł? W jaki sposób go zmaterializować? Wydaje Ci się, że teraz trzeba znaleźć budżet i zewnętrzną firmę, która wykona Twój produkt? Nic bardziej mylnego! Poznaj 4 sposoby na tanie i szybkie prototypowanie pomysłów.

Zanim przejdę do opisu samych sposobów, myślę, że warto wspomnieć o korzyściach płynących z budowania oraz testowania prototypów.

Dlaczego warto prototypować?

Przetestujesz zanim zaryzykujesz

Ekscytacja sięga zenitu, bo pomysł wydaje się genialny. Na prezentacji przed zarządem wszyscy biją brawo. Po kilku lub kilkunastu miesiącach i milionach wydanych na produkcję produkt ukazał się na rynku. Sprawdzamy wyniki sprzedaży i ogromna… klapa. Znasz ten scenariusz? Prototypowanie i testowanie pomysłów na wczesnym etapie bezpośrednio z klientami uchroni Twój biznes lub projekt przed takim losem. Po prostu tanio i szybko zweryfikujesz swoje hipotezy i założenia.

Otrzymasz konstruktywny feedback

Klientom może być ciężko zrozumieć na czym polega Twój pomysł i mogą źle zinterpretować zarówno słowa jak i rysunki czy zdjęcia. To oczywiście wypłynie na jakość zebranych informacji zwrotnych. Z fizycznym prototypem użytkownik może wejść w interakcję, a Ty możesz zaobserwować naturalnie wyrażane emocje i gesty. Usłyszysz od klienta to, na co on by nigdy nie wpadł bez interakcji z prototypem.

Potraktują Cię poważnie

Wow! To powiedzą lub pomyślą ludzie na spotkaniu, gdy zamiast nudnej prezentacji pokażesz im działający prototyp, z którym wszyscy będą mogli wejść w interakcje. Kiedy zbudujesz prototyp, przede wszystkim wszyscy zobaczą Twoje zaangażowanie, kreatywność. Wzbudzisz podziw tym, że podchodzisz do projektu w innowacyjny sposób. Nabiorą wody w usta ci, którzy uważali Twój pomysł za zbyt szalony.

Jaki jest Twój kolejny projekt? Wykorzystaj w nim poniższe sposoby!

Jak tanio i szybko prototypować pomysły? – 4 narzędzia

1. Użyj plastiku formowanego w cieple

Potrzebujesz zbudować mały, trójwymiarowy prototyp? Żeby to zrobić, możesz kupić specjalny rodzaj plastiku, który rozgrzany w ciepłej wodzie można dowolnie formować jak plastelinę. Po wystygnięciu jest twardy jak zwykły plastik. Oczywiście tworzywo jest nietoksyczne i bezwonne. Na dodatek, nie traci swoich właściwości po wielu cyklach prototypownia 🙂

Zobacz jak to działa!

Materiał możesz kupić tutaj.

2. MIT App Inventor

Żeby zrobić działającą aplikację mobilną nie potrzebujesz:

 • programisty
 • żadnego budżetu
 • umiejętności programowania

Jak to możliwe? Dzięki MIT App Inventor. Jest to darmowa platforma do tworzenia aplikacji mobilnych, gdzie językiem programowania są specjalne “bloczki”, z których składamy naszą apkę. Wśród użytkowników tej platformy przodują… dzieci, więc nie powinieneś mieć żadnych kłopotów ze stworzeniem swojej pierwszej aplikacji mobilnej. A po za tym, dostępna jest masa tutoriali i poradników. Dlatego w razie problemów, szybko znajdziesz rozwiązanie.

3. Role play

Wszystko fajnie, pięknie, ale co z rozwiązaniami niematerialnymi? Jak zaprototypować i przetestować np. rozmowę z klientem na infolinii lub nowy sposób obsługi w salonie sprzedaży?

Tutaj najlepiej sprawdza się scenka, którą mogą odegrać członkowie twojego zespołu.

Plan działania:

 1. decyzja co chcemy sprawdzić – np. reakcję klienta
 2. przygotowanie scenariusza
 3. przygotowanie rekwizytów
 4. podział ról – jedna osoba wchodzi w rolę klienta
 5. odegranie scenki z jej nagraniem na video
 6. zebranie feedbacku

Ad5. Oto prototyp aplikacji mobilnej w formie scenki, wykonany przez pracowników firmy IDEO przed spotkaniem z klientem.

A to zdjęcie scenki z naszych warsztatów w Holandii dla MEDx – holenderskiego startupu z branży medycznej.

role play jak tanio i szybko prototypować pomysły

4. Zbuduj z kartonu lub styropianu

Jeżeli dysponujesz wolną przestrzenią zrób prototyp w skali 1:1. Wykorzystując styropian lub karton możesz zbudować punkt obsługi klienta, salon sprzedaży lub recepcję.

Prototyp jednej z aptek sieci Walgreens wykonany w całości ze styropianu.

apteka ideo jak tanio i szybko prototypować pomysły

Prototyp biblioteki, która ma się znajdować w hotelu. Zwróć uwagę na kamerkę na głowie osoby, która odgrywa role klienta. Świetny materiał do analizy tego prototypu.

role play testowanie jak tanio i szybko prototypować pomysły

Mnóstwo kreatywnej pracy, dobrej zabawy i efekt zapierający dech w piersiach 🙂 Po zakończeniu pracy, przetestuj prototyp odgrywając scenki.

Podsumowanie

Na naszych warsztatach mówimy uczestnikom, że mają teraz 10 minut, żeby wykonać prototyp pomysłu, który przed chwilą wybrali. Natychmiast robią ogromne oczy i mówią, że to niemożliwe, że trzeba ten prototyp przemyśleć itp. Gdybyśmy na to przystali, dyskusje o tym jak co ma działać i wyglądać potrwałyby pewnie do późnego wieczora. Jednak, zawsze udaje im wykonać prototyp w ciągu 10 minut od momentu usłyszenia instrukcji. Nie mają czasu na rozmowy, przepychanki, ustalenia, tylko od razu korygują założenia i dochodzą do rezultatów przez działanie. Następnie przechodzimy do testowania ich na sobie i tu wszyscy zaczynają rozumieć jak cenne jest prototypowanie. Doświadczają tego na własnej skórze.

Do wykonania prototypu wystarczy na prawdę nie wiele. Mam nadzieje, że udało mi się to udowodnić. Salka do spotkań, trochę prostych materiałów biurowych i zaangażowany zespół w ciągu pół godziny może zmaterializować swoją wizję. Na koniec kilka przykazań na temat prototypowania:

 • nie pozostawiaj pomysłu bez prototypu
 • nie opowiadaj o prototypie, tylko zachęcaj do interakcji
 • testuj go bezpośrednio z klientami

Do dzieła! 🙂

Mateusz-Kaliszewski Design Thinking dla firm w-kole

Mateusz Kaliszewski

DT Makers – trener i konsultant Design Thinking
m.kaliszewski@dtdlafirm.pl